Šventybrastis
Pasakojama, kad kalnelyje, ant kurios dabar stovi medinė Šventybrasčio Kristaus Atsimainymo bažnyčia bažnyčia, buvo pagonių šventvietė. Kadangi netoliese teka Brastos upelis, gyvenvietė pavadinta Šventybrasčiu.
Šalia kaimo augantys Šventybrasčio ąžuolai – botaninis gamtos paveldo objektas. Šiandien teišlikę keturi. Medžių aukštis 21–24 m, skersmenys 1,2–1,8 m. 1960 m. ąžuolai paskelbti gamtos, nuo 1987 m. laikomi respublikinės reikšmės paminklais.
Senovėje kaimas priklausė Mlečkoms, bet XVI a. atiteko Zavišų giminei.
Šventybrastyje yra 1863 m. Sukilėlių slėnis ir kapinės, taip pat literatūros Novelio premijos laureato Česlovo Milošo senelių kapas. Apylinkėse įkurtas Šventybrasčio kraštovaizdžio draustinis. Rytuose plyti Šventybrasčio miškas.
Geltonos spalvos medinėje Šventybrasčio Kristaus Atsimainymo bažnyčioje tarnavo romano „Fata morgana“ herojė Barbora, kuri, pasak gyventojų, net ir po mirties nedavusi kunigams ramybės. Bažnyčios viduje galima pamatyti šventosios Barboros paveikslą, kurio siužetą ir reikšmę romane bando nupasakoti kaimo merginą Barborą merginantis kunigas Paulius.
Bažnyčia būna atidaryta sekmadieniais 14.30 val. (mišių metu).
„Paulius atvyko į Šventybrastį 1922-ųjų pavasarį. Bažnytkaimio ir aplinkinių kaimų davatkos jau pačią pirmą dieną sulėkė jo pasveikinti. Tiksliau, paspiginti akių į naująjį kunigėlį, jauną ir nepaprastai dailų. Bažnytkaimis Paulių maloniai nustebino. Bažnyčia neatrodė apšiurusi, kokią tikėjosi išvysti. Pasirodo, pamaldūs gyventojai surinko nemažai pinigų ir ėmė remontuoti statinį. Bažnyčios ūkis irgi buvo nemažas: patogiai įrengta klebonija, tvartas su gyvuliais, šalia daržinė pašarui, ratinė vežimams, malkoms ir kitiems daiktams laikyti. Stovėjo klėtis ir špitolė, kurioje gyveno bažnyčios tarnai, nuo pat ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro dirbantys įvairiausius darbus.“
Ištrauka iš Sonatos Dirsytės istorinio romano „Fata morgana“.