10 priežasčių, kodėl verta išsikelti tikslą
Albertas Einšteinas yra pasakęs: „Jei nori turėti laimingą gyvenimą, susiek jį su tikslais, o ne su žmonėmis ar daiktais“. Kokią naudą mums suteikia tikslų išsikėlimas ir jų užrašymas?
1. Padeda greičiau pasiekti rezultatų
Svajonės užrašymas ir pavertimas tikslu pradeda aiškiai įsivaizduoti, ko siekiame ir, kaip tai galime įgyvendinti. Supratę, kodėl mūsų išsikeltas tikslas mums yra toks svarbus, sukoncentruojame visas savo mintis ir veiksmus į tai, kad kažkada tik mintyse egzistavusi svajonė virstų realiu, apčiuopiamu rezultatu. Net mažytis veiksmas, daromas kasdien, galų gale priartina prie galutinio tikslo ir padeda daug greičiau jį įgyvendinti.
2. Padeda surasti gyvenimo prasmę
Žinomas Kolumbijos rašytojas Gabriel Garcia Marquez yra pasakęs: „Gyvenk taip, kad turėtum ką papasakoti“. Kiekvienas turime savo vertybes ir gyvenimo viziją ar bent jau bandome ją iškristalizuoti.
Tikslų išsikėlimas yra vienas iš geriausių būdų suprasti, ko norime iš gyvenimo, kurioje srityje norime save realizuoti, kaip šiame gyvenime norime save įprasminti. Jei aiškiai susidėliosi savo gyvenimo kelio maršrutą, didelė tikimybė, kad ten ir nukeliausi. Išsikelti tikslai Tau parodys kryptį, kuria linkme judėti, į ką sukoncentruoti savo įgytas žinias, kaip panaudoti savo talentą, kur nukreipti turimą energiją. Išsikeldamas (-a) tikslą Tu nustoji tiesiog plaukti gyvenimu pasroviui ir pradedi kontroliuoti savo ateitį bei renkiesi reikalingą kelią ir būdą pasiekti tai, kas Tau gyvenime yra prasminga.
3. Padeda sukoncentruoti dėmesį į svarbiausius dalykus
Išsikėlęs (-usi) tikslą Tu nubrėši savo gyvenime tam tikras kryptis ir susikoncentruoji į jas. Tinkamai suformuluotas tikslas lydės Tave visą jo įgyvendinimo kelią ir padės sutelkti visas pastangas jam pasiekti. Kai nesi išsikėlęs konkretaus tikslo, atrodo, jog įgyvendinti mintyse užslėptą svajonę pareikalaus daug laiko, kurio šiuo metu neturi. Tačiau viskas pasikeičia, kai išsikeli tikslą. Tuomet susikoncentruoji į tai, kas tau gyvenime yra svarbiausia, o visi reikalai, kurie anksčiau pareikalaudavo itin daug Tavo laiko, pasidaro ne tokie reikšmingi.
4. Padeda įveikti atidėliojimą
Atidėliojimas dažnai tampa vienu didžiausiu permainų stabdžiu. Išsikeltas tikslas – pradinis jo įgyvendinimo etapas. Vadinasi, jau žengtas svarbus žingsnis jo įgyvendinimo kelyje. Išsikeldamas (-a) tikslą Tu įsipareigoji sau jo siekti, atsiranda atsakomybės jausmas, kuris skatina daugiau laiko skirti reikšmingiems, svarbiems veiksmas, o ne švaistyti savo laiką veltui.
5. Leidžia stebėti progresą
Išsikeltas tikslas padeda įvertinti Tavo pasiektą pažangą. Išsikėlęs (-usi) savo tikslą turėsi aiškią viziją, ką per užsibrėžtą laiką gali pasiekti ir ko dar trūksta iki svajonės išpildymo. Jei turi užsibrėžęs (-usi) galutinį tikslo įgyvendinimo terminą ir kasdien atlieki tam tikrą veiksmą, kad prie jo priartėtum, gali nuolat stebėti savo pažangą ir, atsižvelgdamas (-a) į ją, koreguoti veiksmus.
Pavyzdžiui, užsibrėžei tikslą iki vasario 1 dienos pabaigti buto, namo remontą. Kiekvienam mėnesiui paskirstei būtinus atlikti darbus, o artėjant termino pabaigai pastebi, kad kai kurie nesklandumai gali sutrukdyti laiku įgyvendinti užsibrėžtą tikslą. Tuomet atėjo laikas pradėti ieškoti išeičių. Kas galėtų išspręsti problemą? Gal su panašiomis problemomis susidūrė kolega, giminaitis, draugas? Gal verta kai kuriems remonto darbams pasitelkti papildomą pagalbą, o ne vien pasikliauti savo jėgomis? Iš anksto numatydamas (-a) visas tikslo kelyje galinčias iškilti kliūtis, gali laiku užbėgti joms kelią. Nuolatinis progreso stebėjimas padės daug sklandžiau įgyvendinti tai, ką esi užsibrėžęs (-usi).
6. Padeda peržengti barjerus
Dažnai mus nuo mūsų svajonių įgyvendinimo skiria nematomi barjerai – įvairios baimės, trukdančios pradėti ar pradėjus iki galo įgyvendinti tikslą. Išsikėlus aiškų tikslą, kuris turi galutinį terminą, po truputį pradedi griauti šias Tave ir tavo tikslą skiriančias sienas. Išsikėlęs (-usi) tikslą tvirtai apsisprendi, ko trumpalaikėje ar ilgalaikėje perspektyvoje nori iš gyvenimo, kas padarytų Tave laimingu (-a), ką dėl savo tikslo galėtum paaukoti, kokias vidines baimes ir įsitikinimus reikėtų paleisti, kad jie netrukdytų Tavo siekiams. Išsikeltas tikslas taip pat priverčia jaustis atsakingu (-a) prieš save. Vietoje kalbų „oj, kaip norėčiau…“, „kaip būtų puiku įgyvendinti…“ pagaliau žengsi žingsnį nuo kalbų prie veiksmų – būsi įsipareigojęs (-usi) pagaliau įgyvendinti tai, ką išsikėlei.
7. Padeda valdyti savo laiką
Išsikėlę tikslą galime valdyti savo laiką taip, kad pasiektume geriausių rezultatų. Susiplanavus jo siekimo kelią (smulkesnius mėnesio, savaitės tikslus) atsiranda aiškus supratimas, ką per kurį laiko tarpą reikėtų nuveikti, ką pasiekti, kad viskas vyktų pagal Tavo sudarytą planą. Turėdamas (-a) prieš akis pagrindinį tikslą ir smulkesnius tikslus, kurie susieti su konkrečiomis laiko ribomis, geriau susikoncentruosi į užduotis ir nukreipsi visą savo energiją į svarbiausius veiksmus. Tai leis padidinti Tavo darbo našumą ir daug greičiau įgyvendinti tikslus.
8. Padeda greičiau priimti sprendimus
Išsikeltas tikslas labai praverčia, kai blaškomasi tarp kelių pasirinkimų. Dvejones padeda išsklaidyti klausimas sau „ar tai nors kiek priartins mane prie savo tikslo?“. Galbūt kai kurių nenaudingų veiklų galima atsisakyti ir pasirinkti tai, kas tikrai būtų naudinga? O gal galima būtų suderinti abu pasirinkimus? Pavyzdžiui, ėmei kurti elektroninę parduotuvę. Prieš akis – galybė darbo, trūksta įvairių žinių, tačiau norisi atsipalaiduoti, susitikti su seniai matytu draugu. Jei planuoji nueiti į seminarą ar kokį renginį, kuriame bus kalbama apie elektronines parduotuves, kodėl nepasikvietus ir draugo? Jei draugui ši tema labai tolima, gal galima pasikviesti susitikti ir pasibūti iškart po renginio?
Visgi, jei spaudžia galutinis terminas, nori kuo greičiau atidaryti elektroninę parduotuvę, o kažkas vis beldžiasi su pasiūlymais pasilinksminti, ko gero reikėtų pasversi pasirinkimus, ar geriau daugiau padirbėti dabar, ar vėliau su skaudančia galva gailėtis, kad sugadinai savaitgalį ir nepadarei nieko naudingo.
9. Motyvuoja judėti į priekį
Nesvarbu, kokio tikslo siekiama, motyvacija yra vienas iš svarbiausių elementų, kurie lemia įgyvendinimo sėkmę. Kai tikslas yra suformuluojamas ir užrašomas, jis iš minties įgauna kur kas labiau apčiuopiamą formą. Su laiku atsiranda tikėjimas, kad Tu gali jį įgyvendinti. Pagrindinį savo tikslą suskaidęs (-usi) į trumpalaikius, smulkesnius savaitės, mėnesio tikslus, galėsi juos pasiekti per ganėtinai trumpą laiką. Kiekvienas pasiekimas suteiks pasitenkinimo jausmą bei papildomos motyvacijos judėti toliau. Vienas pasiekimas motyvuos siekti dar ir dar, kol įgyvendinsi galutinį tikslą. Visgi ir išsikeltas tikslas turi būti toks, kad vien apie jį pagalvojęs (-usi) užsidegtum aistra veikti.
10. Sumažina streso lygį
Konkretus išsikeltas tikslas ir veiksmingas jo įgyvendinimo planas sustyguoja gyvenimą ir padaro jį labiau organizuotą. Išsikėlęs (-usi) tikslą, turėsi aiškius prioritetus, o tinkamai organizuodamas (-a) savo laiką, lengviau juos pasieksi. Aiški viziją, kuria kryptimi eini, organizuoti veiksmai padės sumažinti stresą, o tai padidins produktyvumą ir pagreitins tikslo įgyvendinimą. Streso lygį dar labiau sumažinsi iš anksto numatęs (-usi), su kokiomis kliūtimis gali susidurti savo tikslo įgyvendinimo kelyje. Kiekvienai kliūčiai sugalvota jos įveikimo strategija padės išvengti nemalonių staigmenų. Turėdamas (-a) aišku planą, kaip ketini įgyvendinti savo tikslą, galėsi nuolat jį tobulinti, kad kelias jo link būtų kuo mažiau komplikuotas.
Parengta pagal Personalitytutor.com straipsnį „Importance Of Goal Setting“ ir Lloyd Phillips straipsnį „14 amazingly powerful benefits of goal setting“
Straipsnis priklausos Tikslų įgyvendinimo bendruomenei Įgyvendink.lt