Išprotėję dėl didesnio produktyvumo: knygos „4 valandų darbo savaitė“ autorius Timothy Ferriss
Timothy arba trumpiau – Tim Ferriss – verslo angelas, žinomų knygų autorius, pranešėjas, kuris yra vienas iš geriausių pavyzdžių, kaip, naudojantis produktyvumo technikomis, per ganėtinai trumpą laiko tarpą galima sulaukti nemenkų pasiekimų.
Prieš tapdamas bestselerio „4 valandų darbo savaitė“ autoriumi ir brangiai apmokamu pranešėju, jis įgijo kikbokso čempiono titulą (susidaręs planą tai pasiekė vos per dvejus metus). Jis taip pat sukūrė, išplėtojo ir brangiai pardavė internetinę maisto papildų įmonę, investavo į tokius startuolius kaip „Uber“, „EverNote“ ir „Shopify“.
Tim Ferriss pripažįsta, kad ir jam (kaip ir visiems) būna tokių dienų, kai atsibudęs nenori niekur lįsti iš savo lovos, tačiau dar blogiau, kai darbai nukenčia dėl atidėliojimo ir neefektyvaus laiko paskirstymo bei jo švaistymo.
Žinomas pranešėjas atskleidžia gudrybę, kuri padeda jam išlaikyti aukštą produktyvumo lygi. 80 proc. dienos jo išmanusis telefonas tiesiog būna su įjungtu „skrydžio rėžimu“. Tai reiškia – tuo metu jokių skambučių, žinučių, socialinių tinklų naršymo ir elektroninio pašto skaitymo.
Pasak jo, nuolatinis naujienų srautas neleidžia dieną pradėti su koncentracija į užduotis ir reikiama joms atlikti energija. Todėl Tim naują dieną pasitinka ne naujienų skaitymu ar atrašinėjimu į elektroninius laiškus, o meditacija, rašymu, pusryčiais ir sportu. Tik tuomet jis imasi savo dienos užduočių sąrašo, kuriame yra vienas ar du punktai.
Tim juokauja, kad tik atlikęs svarbiausias dienos užduotis, jis atsidaro savo neperšaunamo automobilio langą ir leidžia pro jį prašvilpti informacinėms kulkoms.
Savo asmeniniame tinklaraštyje T. Ferriss dalinasi 8 žingsnių ryto rutina, kuri padės padidinti darbo efektyvumą.
- Atsibusk mažiausiai viena valanda iki to laiko, kai turi sėdėti priešais kompiuterio ekraną. Jokio elektroninio pašto. Jis yra proto žudikas.
- Pasidaryk puodelį arbatos (Tim Ferriss mėgaujasi puodeliu Pu-erh) ir prisėsk pasiėmęs (-usi) rašiklį/pieštuką ir popieriaus lapą.
- Parašyk 3-5 dalykus (ne daugiau), kurie labiausiai Tave neramina ar verčia jaustis nepatogiai. Dažniausiai tai – užduotys, kurios iš vienos dienos permetamos į kitos ir dar sekančios dienos darbų sąrašą.
- Užrašydamas (-a) kiekvieną dalyką savęs paklausk: „jei šiandien padarysiu tik šį vienintelį dalyką, ar būsiu patenkintas (-a) savo diena?“.
- Atkreipk dėmesį į tuos sąrašo punktus, ties kuriais į klausimą atsakei „taip“.
- 2-3 valandoms užsiblokuok nuo visų trikdžių ir šiandien susikoncentruok į VIENĄ iš šių užduočių. Visos kitos užduotys, kurios nėra tokios svarbios, gali palaukti ir rytojaus.
- Kad būtų aiškiau: užsiblokavimas nuo pašalinių trikdžių ir susikoncentravimas į vieną užduotį 2-3 valandoms reiškia, kad tai – NEPERTRAUKIAMAS laiko tarpas. Blaškymasis, 10 minučių atliekant tą, o kitas 10 – aną, ir tą laiką pridedant prie tų 120 minučių, skirtų pagrindinei užduočiai, nepadės pasiekti reikiamų rezultatų.
- Jei vis dėlto buvai išblaškytas (-a), pradėjai atidėlioti, nesijaudink ir nesulaužyk įsipareigojimo. Tiesiog po truputį grįžk prie SVARBIAUSIOS užduoties.
Tim Ferriss produktyvumui padidinti ne tik naudoja informacijos pasninką, sustyguotą ryto rutiną, bet ir vadovaujasi keliais dėsniais.
1. Vadovaudamasis Pareto principu sutrumpina darbo laiką. Pareto principo esmė – „80/20 taisyklė“, kuri reiškia, kad 80 proc. rezultatų gauname iš 20 proc. indėlio, kurią Tim Ferriss perfrazuoja taip:
- 80 proc. pasekmių gaunama dėl 20 proc. priežasčių;
- 80 proc. rezultatų gaunama iš 20 proc. laiko ir pastangų;
- 80 proc. įmonės pelno gaunama iš 20 proc. produktų ir klientų;
Tim Ferriss teigia, kad atrastas Pareto principas padėjo jam išsivaduoti iš nuolatinio pervargimo. Jis pradėjo tyrinėti savo profesinį bei asmeninį gyvenimą, bandydamas atsakyti į du klausimus:
- Kurie 20 proc. šaltinių sukelia 80 proc. mano problemų ir nelaimių?
- Kurie 20 proc. šaltinių lemia 80 proc. mano pageidaujamų darbų?
Tai padėjo jam priimti emociškai sunkius, tačiau reikšmingus sprendimus, kurie pakeitė jo gyvenimą. Jis liovėsi bendrauti su 95 proc. buvusių savo klientų, o 2 proc. – atsisakė. Jam liko 3 proc. gamintojų. Kodėl? Nes iš 120 klientų tik 5 jam nešė 95 proc. pelną. Vėliau, pasinaudojęs Pareto principu, jis pakoregavo savo reklamos strategiją ir taip pasiekė dar geresnių rezultatų.
2. Vadovaudamasis Parkinsono dėsniu ir imdamasis tik svarbiausių užduočių, jis sutrumpina savo darbo laiką. Parkinsono dėsnio esmė – užduotis didėja, atsižvelgiant į (mūsų nuomone) jos svarbą ir sudėtingumą bei jai atlikti skirtą laiką. Vadinasi, jei užduočiai atlikti turime 24 valandas, ją atliksime daug greičiau nei turėdami 48 valandas. Bėgantis laikas privers nedelsiant imtis užduočių ir jas greičiau įgyvendinti.
Ferriss siūlo Pareto ir Parkinso dėsnius apjungti ir naudoti juos kartu: nusistatyti kelias svarbiausias užduotis, kurios turės didžiausią pridėtinę vertę (pavyzdžiui, didžiausias pajamas) ir paskirti joms atlikti trumpus, aiškiai apibrėžtus terminus.
Daugiau įvairių produktyvumo technikų rasi tikslų įgyvendinimo plane „Kasdien arčiau savo tikslo“.
Parengė Tikslų įgyvendinimo bendruomenės Įgyvendink.lt įkūrėja Sonata Dirsytė pagal Timothy Ferriss knygą „4 valandų darbo savaitė“, asmeninį jo tinklaraščio įrašą „Productivity Tricks for the Neurotic, Manic-Depressive, and Crazy (Like Me)“ ir „Business Insider“ straipsnį „The productivity-guru author of ‘The 4-Hour Workweek’ keeps his phone on airplane mode 80% of the day“.